    Cree LED C5SMF-BJS-CT34Q4T1
    Part No.:
    C5SMF-BJS-CT34Q4T1
    Manufacturer:
    Cree LED
    Category:
    LED Indication - Discrete
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDC5SMF-BJS-CT34Q4T1.pdf
    Description:
    LED BLUE 5MM OVAL T/H
    Manufacturer:
    Cree LED
    Series:
    Screen Master®
    Package/Case:
    Radial
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Color:
    Blue
    Configuration:
    Standard
    Lens Color:
    Lens Transparency:
    Millicandela Rating:
    1720mcd
    Lens Style:
    Oval with Domed Top
    Lens Size:
    5.10mm x 3.70mm
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    3.4V
    Current - Test:
    20mA
    Viewing Angle:
    100° x 40°
    Mounting Type:
    Through Hole
    Wavelength - Dominant:
    470nm
    Wavelength - Peak:
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Supplier Device Package:
    5mm Oval