    Cosel USA, Inc. PBW50F-5-EJ
    Part No.:
    PBW50F-5-EJ
    Manufacturer:
    Cosel USA, Inc.
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPBW50F-5-EJ.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER +/-5V
    Manufacturer:
    Cosel USA, Inc.
    Series:
    PBW (50W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Open Frame
    Number of Outputs:
    2
    Voltage - Input:
    85 ~ 264 VAC
    Voltage - Output 1:
    5V
    Voltage - Output 2:
    -5V
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Voltage - Output 5:
    Voltage - Output 6:
    Current - Output 1:
    3 A
    Current - Output 2:
    4 A
    Current - Output 3:
    Current - Output 4:
    Current - Output 5:
    Current - Output 6:
    Power (Watts):
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Operating Temperature:
    -10°C ~ 71°C (With Derating)
    Features:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    4.72" L x 1.22" W x 3.23" H (119.9mm x 31.0mm x 82.0mm)