3.0SMCJ90A-HF.pdf
3.0SMCJ90A-HF.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 3.0SMCJ90A-HF.
| Image |  |
| Package/Case | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC |
| Series | 3.0SMCJ | 3.0SMCJ | 3.0SMCJ | 3.0SMCJ | 3.0SMCJ |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Zener | Zener | Zener | Zener | Zener |
| Unidirectional Channels | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Bidirectional Channels | - | - | - | - | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 90V | 90V | 90V | 90V | 90V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 100V | 100V | 100V | 100V | 100V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 146V | 146V | 146V | 146V | 146V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 20.5A | 20.5A | 20.5A | 20.5A | 20.5A |
| Power - Peak Pulse | 3000W (3kW) | 3000W (3kW) | 3000W (3kW) | 3000W (3kW) | 3000W (3kW) |