3.0SMCJ51CA-HF.pdf
3.0SMCJ51CA-HF.pdf
| Image |  |
| Package/Case | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC |
| Series | 3.0SMCJ | 3.0SMCJ | 3.0SMCJ | 3.0SMCJ | 3.0SMCJ |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Zener | Zener | Zener | Zener | Zener |
| Unidirectional Channels | - | - | - | - | - |
| Bidirectional Channels | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 51V | 51V | 51V | 51V | 51V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 56.7V | 56.7V | 56.7V | 56.7V | 56.7V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 82.4V | 82.4V | 82.4V | 82.4V | 82.4V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 36.4A | 36.4A | 36.4A | 36.4A | 36.4A |
| Power - Peak Pulse | 3000W (3kW) | 3000W (3kW) | 3000W (3kW) | 3000W (3kW) | 3000W (3kW) |