3.0SMCJ40CA-HF.pdf
3.0SMCJ40CA-HF.pdf
| Image |  |
| Package/Case | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC | DO-214AB, SMC |
| Series | 3.0SMCJ | 3.0SMCJ | 3.0SMCJ | 3.0SMCJ | 3.0SMCJ |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Zener | Zener | Zener | Zener | Zener |
| Unidirectional Channels | - | - | - | - | - |
| Bidirectional Channels | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 40V | 40V | 40V | 40V | 40V |
| Voltage - Breakdown (Min) | 44.4V | 44.4V | 44.4V | 44.4V | 44.4V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 64.5V | 64.5V | 64.5V | 64.5V | 64.5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 46.5A | 46.5A | 46.5A | 46.5A | 46.5A |
| Power - Peak Pulse | 3000W (3kW) | 3000W (3kW) | 3000W (3kW) | 3000W (3kW) | 3000W (3kW) |