    Broadcom Limited HSSR-711E-200
    Part No.:
    HSSR-711E-200
    Category:
    Special Purpose Isolators
    Package:
    8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHSSR-711E-200.pdf
    Description:
    OPTOISO 1.5KV POWER MOSFET 8DIP
    Package/Case:
    8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Power MOSFET
    Voltage - Isolation:
    1500VDC
    Common Mode Transient Immunity (Min):
    Input Type:
    DC
    Current - Output / Channel:
    1.6A
    Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
    6ms, 0.25ms
    Rise / Fall Time (Typ):
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    1.24 V
    Current - DC Forward (If) (Max):
    20 mA
    Voltage - Supply:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C