    Broadcom Limited HCPL-5150-200
    Part No.:
    HCPL-5150-200
    Category:
    Isolators - Gate Drivers
    Package:
    8-CDIP (0.300", 7.62mm)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHCPL-5150-200.pdf
    Description:
    OPTOISO 1.5KV 1CH GATE DVR 8DIP
    Package/Case:
    8-CDIP (0.300", 7.62mm)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Optical Coupling
    Voltage - Isolation:
    1500VDC
    Common Mode Transient Immunity (Min):
    10kV/µs
    Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
    500ns, 500ns
    Pulse Width Distortion (Max):
    300ns
    Rise / Fall Time (Typ):
    100ns, 100ns
    Current - Output High, Low:
    500mA, 500mA
    Current - Peak Output:
    600mA
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    1.5V
    Current - DC Forward (If) (Max):
    25 mA
    Voltage - Output Supply:
    15V ~ 30V
    Grade:
    Qualification:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C