    Broadcom Limited HCPL-4200#500
    Part No.:
    HCPL-4200#500
    Category:
    Special Purpose Isolators
    Package:
    8-SMD, Gull Wing
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHCPL-4200#500.pdf
    Description:
    OPTOISO 3.75KV RECEIVER 8DIP GW
    Package/Case:
    8-SMD, Gull Wing
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Type:
    Current Loop Receiver
    Voltage - Isolation:
    3750Vrms
    Common Mode Transient Immunity (Min):
    1kV/µs
    Input Type:
    DC
    Current - Output / Channel:
    25mA
    Propagation Delay tpLH / tpHL (Max):
    1.6µs, 1µs
    Rise / Fall Time (Typ):
    55ns, 15ns
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    Current - DC Forward (If) (Max):
    Voltage - Supply:
    4.5V ~ 20V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-DIP Gull Wing
    Approval Agency:
    CSA, UR
    Datasheet:
    1. How to order HCPL-4200#500 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the HCPL-4200#500 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of HCPL-4200#500?
    7.How to contact us to get technical supports, such as HCPL-4200#500 pin diagram, HCPL-4200#500 datasheet?