    Bourns Inc. MOV-14D621KKTR
    Part No.:
    MOV-14D621KKTR
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 14mm
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMOV-14D621KKTR.pdf
    Description:
    VARISTOR 620V 4.5KA DISC 14MM
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package / Case:
    Disc 14mm
    Series:
    MOV-14DxxxK
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    385 V
    Maximum DC Volts:
    505 V
    Varistor Voltage (Min):
    558 V
    Varistor Voltage (Typ):
    620 V
    Varistor Voltage (Max):
    682 V
    Current - Surge:
    4.5 kA
    Energy:
    125J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    384 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (TA)