    Bourns Inc. MF-USMD010-2
    Part No.:
    MF-USMD010-2
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    1210 (3225 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMF-USMD010-2.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 30V 100MA 1210
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric)
    Series:
    Multifuse®, MF-USMD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    30V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    100 mA
    Current - Trip (It):
    300 mA
    Current - Max:
    10 A
    Time to Trip:
    600 ms
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    800 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    15 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.033" (0.85mm)