    Bourns Inc. MF-USHT125KX-2
    Part No.:
    MF-USHT125KX-2
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    1210 (3225 Metric), Concave
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMF-USHT125KX-2.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 12V 1.25A 1210
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric), Concave
    Series:
    Multifuse®, MF-USHT
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    12V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    1.25 A
    Current - Trip (It):
    3.75 A
    Current - Max:
    40 A
    Time to Trip:
    5 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    30 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    300 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.063" (1.60mm)