    Bourns Inc. MF-SMHT160-2-6
    Part No.:
    MF-SMHT160-2-6
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    2-SMD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMF-SMHT160-2-6.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 16V 1.6A 2SMD
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    2-SMD
    Series:
    Multifuse®, MF-SMHT
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    16V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    1.6 A
    Current - Trip (It):
    3.2 A
    Current - Max:
    100 A
    Time to Trip:
    10 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    150 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.374" L x 0.234" W (9.50mm x 5.94mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.118" (3.00mm)