    Bourns Inc. MF-RX375/72-AP
    Part No.:
    MF-RX375/72-AP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMF-RX375/72-AP.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 72V 3.75A RADIAL
    Series:
    Multifuse®, MF-RX/72
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Voltage - Max:
    72V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    3.75 A
    Current - Trip (It):
    7.5 A
    Current - Max:
    40 A
    Time to Trip:
    24 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    30 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    80 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.926" L x 0.122" W (23.51mm x 3.10mm)
    Height - Seated (Max):
    1.161" (29.50mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.402" (10.20mm)