    Bourns Inc. MF-RX014/250-2
    Part No.:
    MF-RX014/250-2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMF-RX014/250-2.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 60V 145MA RADIAL
    Series:
    Multifuse®, MF-RX/250
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Max:
    60V (250V Int)
    Current - Hold (Ih) (Max):
    145 mA
    Current - Trip (It):
    Current - Max:
    3 A
    Time to Trip:
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    3 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    14 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.201" (5.10mm)