    Bourns Inc. MF-RM055/240-2
    Part No.:
    MF-RM055/240-2
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMF-RM055/240-2.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 240V 550MA RADIAL
    Series:
    Multifuse®, MF-RM
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Max:
    240V (265V Int)
    Current - Hold (Ih) (Max):
    550 mA
    Current - Trip (It):
    1.25 A
    Current - Max:
    7 A
    Time to Trip:
    26 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    450 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    1.45 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.551" L x 0.161" W (14.00mm x 4.10mm)
    Height - Seated (Max):
    0.882" (22.40mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.114" (2.90mm)