    Bourns Inc. MF-RHT700-0-14
    Part No.:
    MF-RHT700-0-14
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMF-RHT700-0-14.pdf
    Description:
    PTC 7.0A 16V RADIAL LEADED HI-TE
    Packaging:
    Bulk
    Voltage - Max:
    16V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    7 A
    Current - Trip (It):
    13 A
    Current - Max:
    100 A
    Time to Trip:
    7 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    10 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    25 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.862" (21.90mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.201" (5.10mm)