    Bourns Inc. MF-RHT200/32-2
    Part No.:
    MF-RHT200/32-2
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    Radial, Disc
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMF-RHT200/32-2.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 32V 2A RADIAL
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    Radial, Disc
    Series:
    Multifuse®, MF-RHT
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    32V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    2 A
    Current - Trip (It):
    3.8 A
    Current - Max:
    50 A
    Time to Trip:
    3 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    45 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    110 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    Ratings:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.118" Dia x 0.551" T (3.00mm x 14.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.551" (14.00mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.201" (5.10mm)