    Bourns Inc. MF-RG900-AP-14
    Part No.:
    MF-RG900-AP-14
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMF-RG900-AP-14.pdf
    Description:
    PTC RESETTABLE 9A 16V RADIAL LEA
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Voltage - Max:
    16V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    9 A
    Current - Trip (It):
    15.3 A
    Current - Max:
    100 A
    Time to Trip:
    5.5 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    4.7 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    13.5 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.854" (21.70mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.201" (5.10mm)