    Bourns Inc. MF-RG1100-2-14
    Part No.:
    MF-RG1100-2-14
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMF-RG1100-2-14.pdf
    Description:
    PTC RESETTABLE 11A 16V RADIAL LE
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Max:
    16V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    11 A
    Current - Trip (It):
    18.7 A
    Current - Max:
    100 A
    Time to Trip:
    7 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    3.7 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    8.9 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.689" L x 0.118" W (17.50mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.024" (26.00mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.201" (5.10mm)