    Bourns Inc. MF-RG1000-2-14
    Part No.:
    MF-RG1000-2-14
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    Radial, Disc
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMF-RG1000-2-14.pdf
    Description:
    PTC RESETTABLE 10A 16V RADIAL LE
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    Radial, Disc
    Series:
    Multifuse®, MF-RG
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    16V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    10 A
    Current - Trip (It):
    17 A
    Current - Max:
    100 A
    Time to Trip:
    6 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    4 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    10.2 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    Ratings:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.854" (21.70mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.201" (5.10mm)