    Bourns Inc. MF-NSHT020KX-2
    Part No.:
    MF-NSHT020KX-2
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    1206 (3216 Metric), Concave
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMF-NSHT020KX-2.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 30V 200MA 1206
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric), Concave
    Series:
    Multifuse®, MF-NSHT
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    30V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    200 mA
    Current - Trip (It):
    1 A
    Current - Max:
    20 A
    Time to Trip:
    100 ms
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    600 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    5 Ohms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q200
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.033" (0.85mm)