    Bourns Inc. MF-ASML050/6-2
    Part No.:
    MF-ASML050/6-2
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    0402 (1005 Metric), Concave
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMF-ASML050/6-2.pdf
    Description:
    PTC RESET FUSE 6V 500MA 0402
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric), Concave
    Series:
    Multifuse®, MF-ASML/X
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    6V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    500 mA
    Current - Trip (It):
    1 A
    Current - Max:
    50 A
    Time to Trip:
    100 ms
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    500 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    500 mOhms
    Resistance - 25°C (Typ):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.024" (0.60mm)