    Bourns Inc. CDSOT236-T12LC
    Part No.:
    CDSOT236-T12LC
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    SOT-23-6
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCDSOT236-T12LC.pdf
    Description:
    TVS DIODE 12VWM 19VC SOT23-6
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    SOT-23-6
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    12V
    Voltage - Breakdown (Min):
    13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    19V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    11A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    350W
    Power Line Protection:
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    3pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)