    Bourns Inc. CDNBS16-T15C
    Part No.:
    CDNBS16-T15C
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCDNBS16-T15C.pdf
    Description:
    TVS DIODE 15VWM 39VC 16SOIC
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Package/Case:
    16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    8
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    15V
    Voltage - Breakdown (Min):
    16.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    39V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    15A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    500W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    15pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)