    Bourns Inc. 3751H-422-103L
    Part No.:
    3751H-422-103L
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Rotary Potentiometers, Rheostats
    Package:
    Description:
    POT 10K OHM 1W HYBRITRON LINEAR
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Series:
    Hybritron® 3751
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Resistance (Ohms):
    10k
    Tolerance:
    ±10%
    Power (Watts):
    1W
    Built in Switch:
    None
    Number of Turns:
    10.0
    Features:
    Taper:
    Linear
    Number of Gangs:
    1
    Adjustment Type:
    User Defined
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Rotation:
    3600°
    Resistive Material:
    Hybritron®
    Termination Style:
    Solder Turret
    Actuator Type:
    Round
    Actuator Length:
    0.375" (9.53mm)
    Actuator Diameter:
    0.093" (2.36mm)