    Bourns Inc. 3310C-012-103L
    Part No.:
    3310C-012-103L
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Category:
    Rotary Potentiometers, Rheostats
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3310C-012-103L.pdf
    Description:
    POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
    Manufacturer:
    Bourns Inc.
    Series:
    Pro Audio 3310
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Resistance (Ohms):
    10k
    Tolerance:
    ±20%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Built in Switch:
    None
    Number of Turns:
    1.0
    Features:
    Sealed
    Taper:
    Linear
    Number of Gangs:
    1
    Adjustment Type:
    Side Adjustment
    Temperature Coefficient:
    ±1000ppm/°C
    Rotation:
    300°
    Resistive Material:
    Conductive Plastic
    Termination Style:
    PC Pins
    Actuator Type:
    Slotted
    Actuator Length:
    0.750" (19.05mm)
    Actuator Diameter:
    0.125" (3.18mm)