    Automation Components, Inc. A/SCTA2-200
    Part No.:
    A/SCTA2-200
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Category:
    Current Sensors
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDA/SCTA2-200.pdf
    Description:
    Analog Current Sensor, 4-20mA, D
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    For Measuring:
    AC
    Sensor Type:
    Current Sensor
    Current - Sensing:
    100A, 200A, 250A (Selectable)
    Number of Channels:
    1
    Output:
    Ratiometric, 4mA ~ 20mA
    Sensitivity:
    Frequency:
    40Hz ~ 1kHz
    Linearity:
    Accuracy:
    ±1%
    Voltage - Supply:
    8.5V ~ 30V
    Response Time:
    600ms
    Current - Supply (Max):
    Operating Temperature:
    -15°C ~ 40°C