    Automation Components, Inc. A/RH3-D-010
    Part No.:
    A/RH3-D-010
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Category:
    Humidity, Moisture Sensors
    Package:
    Module
    Description:
    Relative Humidity, RH Outputs: 0
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Sensor Type:
    Humidity, Temperature
    Humidity Range:
    0 ~ 100% RH
    Output Type:
    Analog Current, Analog Voltage
    Output:
    0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA
    Accuracy:
    ±3% RH
    Response Time:
    20 s
    Sensitivity:
    Voltage - Supply:
    18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 60°C
    Grade:
    Qualification:
    Supplier Device Package:
    1. How to order A/RH3-D-010 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the A/RH3-D-010 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A/RH3-D-010?
    Series - - - - -
    Package/Case Module Module Module Module Module
    Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Humidity Range 0 ~ 100% RH 0 ~ 100% RH 0 ~ 100% RH 0 ~ 100% RH 0 ~ 100% RH
    Output 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA 0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA
    Accuracy ±3% RH ±3% RH ±3% RH ±3% RH ±3% RH
    Response Time 20 s 20 s 20 s 20 s 20 s
    Sensitivity - - - - -
    Voltage - Supply 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC 18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Operating Temperature -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C