    Automation Components, Inc. A/CP-S10-4X
    Part No.:
    A/CP-S10-4X
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Category:
    NTC Thermistors
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDA/CP-S10-4X.pdf
    Description:
    10,000 Ohm Thermistor (Type II),
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Series:
    A/CP
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Resistance in Ohms @ 25°C:
    10k
    Resistance Tolerance:
    B Value Tolerance:
    B0/50:
    B25/50:
    B25/75:
    Operating Temperature:
    Power - Max:
    Length - Lead Wire:
    14.00" (355.60mm)