    Automation Components, Inc. A/100-2W-R2
    Part No.:
    A/100-2W-R2
    Category:
    RTD (Resistance Temperature Detector)
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDA/100-2W-R2.pdf
    Description:
    SENSOR RTD 100OHM MODULE
    Package/Case:
    Module
    Active
    Resistance @ 0°C:
    100 Ohms
    Resistance Tolerance:
    ±0.06%
    RTD Material:
    Platinum (Pt)
    Operating Temperature:
    1.5°C ~ 50°C
    Termination:
    Accuracy:
    Temperature Coefficient:
    3850ppm/°C
    Current:
    5 mA