    Automation Components, Inc. A/100-2W-PM
    Part No.:
    A/100-2W-PM
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Category:
    RTD (Resistance Temperature Detector)
    Package:
    Cylindrical Probe, Brass
    Description:
    SENSOR RTD 100OHM PROBE
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Cylindrical Probe, Brass
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Resistance @ 0°C:
    100 Ohms
    Resistance Tolerance:
    RTD Material:
    Platinum (Pt)
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 200°C
    Termination:
    Connector
    Accuracy:
    ±0.06%
    Temperature Coefficient:
    3850ppm/°C