    Automation Components, Inc. A/100-2W-BP
    Part No.:
    A/100-2W-BP
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Category:
    RTD (Resistance Temperature Detector)
    Package:
    Probe
    Description:
    SENSOR RTD 100OHM PROBE
    Manufacturer:
    Automation Components, Inc.
    Series:
    Package/Case:
    Probe
    Packaging:
    Tape & Box (TB)
    Product Status:
    Active
    Resistance @ 0°C:
    100 Ohms
    Resistance Tolerance:
    ±0.06%
    RTD Material:
    Platinum (Pt)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 200°C
    Termination:
    Wire Leads
    Accuracy:
    Temperature Coefficient:
    3850ppm/°C
    Current:
    5 mA
    Mounting Type:
    Free Hanging
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order A/100-2W-BP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the A/100-2W-BP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A/100-2W-BP?
    Image A/100-2W-BP-10'CL2P A/1K-NI-RSO-A09-C5 A/100-3W-PO-5 A/100-3W-PO-2 A/100-3W-I-4
    Series - - - - -
    Package/Case Probe Probe Probe Probe Probe
    Packaging Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB) Tape & Box (TB)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance @ 0°C 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms 100 Ohms
    Resistance Tolerance ±0.06% ±0.06% ±0.06% ±0.06% ±0.06%
    RTD Material Platinum (Pt) Platinum (Pt) Platinum (Pt) Platinum (Pt) Platinum (Pt)
    Operating Temperature -40°C ~ 200°C -40°C ~ 200°C -40°C ~ 200°C -40°C ~ 200°C -40°C ~ 200°C
    Termination Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads
    Accuracy - - - - -
    Temperature Coefficient 3850ppm/°C 3850ppm/°C 3850ppm/°C 3850ppm/°C 3850ppm/°C
    Current 5 mA 5 mA 5 mA 5 mA 5 mA