    Amphenol ICC (FCI) 77313-424-20LF
    Part No.:
    77313-424-20LF
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED77313-424-20LF.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
    Connector Type:
    Header, Breakaway
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions:
    20
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Style:
    Board to Board or Cable
    Contact Length - Mating:
    0.266" (6.75mm)
    Contact Length - Post:
    0.114" (2.90mm)
    Overall Contact Length:
    0.480" (12.19mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Current Rating (Amps):
    3A per Contact