    Amphenol ICC (FCI) 77313-101-32LF
    Part No.:
    77313-101-32LF
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED77313-101-32LF.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
    Connector Type:
    Header, Breakaway
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions:
    32
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Style:
    Board to Board or Cable
    Contact Length - Mating:
    0.230" (5.84mm)
    Contact Length - Post:
    0.095" (2.41mm)
    Overall Contact Length:
    0.425" (10.80mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - Mating:
    Gold or Gold, GXT™
    Current Rating (Amps):
    3A per Contact