    Amphenol ICC (FCI) 77311-119-08LF
    Part No.:
    77311-119-08LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED77311-119-08LF.pdf
    Description:
    CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    BERGSTIK®
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions:
    8
    Number of Rows:
    1
    Row Spacing - Mating:
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.505" (12.83mm)
    Contact Length - Post:
    0.119" (3.02mm)
    Overall Contact Length:
    0.724" (18.40mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Gold or Gold, GXT™
    Contact Finish - Post:
    Tin
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Thermoplastic
    Features:
    Current Rating (Amps):
    3A per Contact