    Amphenol ICC (FCI) 75844-150-18LF
    Part No.:
    75844-150-18LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Description:
    75844-150-18LF
    Manufacturer:
    Amphenol ICC (FCI)
    Series:
    BERGSTIK®
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Header, Breakaway
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions:
    18
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.100" (2.54mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.230" (5.84mm)
    Contact Length - Post:
    0.123" (3.12mm)
    Overall Contact Length:
    0.453" (11.50mm)
    Insulation Height:
    0.100" (2.54mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Gold, GXT™
    Contact Finish - Post:
    Gold, GXT™
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Insulation Material:
    Thermoplastic
    Features:
    Current Rating (Amps):
    5A