    Amphenol Custom Cable Q-6801F0003108I
    Part No.:
    Q-6801F0003108I
    Manufacturer:
    Amphenol Custom Cable
    Category:
    Coaxial Cables (RF)
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDQ-6801F0003108I.pdf
    Description:
    COAX CBL RP-SMA TO MCX
    Manufacturer:
    Amphenol Custom Cable
    Series:
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    Style:
    RP-SMA to MCX
    1st Connector:
    RP-SMA Plug
    1st Contact Gender:
    Female
    1st Connector Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    1st Connector Mounting Feature:
    2nd Connector:
    MCX Plug
    2nd Contact Gender:
    Male
    2nd Connector Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    2nd Connector Mounting Feature:
    Length:
    108.0" (2.7m) 9.0'
    Cable Type:
    RG-174
    Cable Impedance:
    50 Ohms
    Connector Impedance:
    50 Ohms
    Overall Impedance:
    50 Ohms
    Frequency - Max:
    1 GHz