    Amphenol Custom Cable Q-3B04F0005001M
    Part No.:
    Q-3B04F0005001M
    Manufacturer:
    Amphenol Custom Cable
    Category:
    Coaxial Cables (RF)
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDQ-3B04F0005001M.pdf
    Description:
    COAX CBL SMA TO TNC
    Manufacturer:
    Amphenol Custom Cable
    Series:
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    Style:
    SMA to TNC
    1st Connector:
    SMA Plug
    1st Contact Gender:
    Male
    1st Connector Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    1st Connector Mounting Feature:
    2nd Connector:
    TNC Jack
    2nd Contact Gender:
    Female
    2nd Connector Mounting Type:
    Panel Mount
    2nd Connector Mounting Feature:
    Bulkhead - Front Side Nut
    Length:
    39.4" (1.0m) 3.3'
    Cable Type:
    RG-316
    Cable Impedance:
    50 Ohms
    Connector Impedance:
    50 Ohms
    Overall Impedance:
    50 Ohms
    Frequency - Max:
    3 GHz