    Altech Corporation MC-150A-AC120V
    Part No.:
    MC-150A-AC120V
    Manufacturer:
    Altech Corporation
    Category:
    Contactors (Electromechanical)
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMC-150A-AC120V.pdf
    Description:
    CONTACTOR, 3 POLE, 150A, SCREW
    Manufacturer:
    Altech Corporation
    Series:
    MC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount, DIN Rail
    Coil Voltage:
    120VAC
    Contact Form:
    3PST-NO (3 Form A)
    Contact Rating (Current):
    150 A
    Switching Voltage:
    600VAC - Max
    Features:
    Auxiliary Contacts
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    -5°C ~ 40°C