    Adam Tech PCB-C-20-SA-20
    Part No.:
    PCB-C-20-SA-20
    Manufacturer:
    Adam Tech
    Category:
    FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPCB-C-20-SA-20.pdf
    Description:
    CONN FFC FPC 20POS 1MM R/A
    Manufacturer:
    Adam Tech
    Series:
    PCB
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Flat Flex Type:
    FFC, FPC
    Mounting Type:
    Through Hole, Right Angle
    Connector/Contact Type:
    Contacts, Top and Bottom
    Number of Positions:
    20
    Pitch:
    0.039" (1.00mm)
    Termination:
    Kinked Pin
    FFC, FCB Thickness:
    0.30mm
    Height Above Board:
    0.110" (2.80mm)
    Locking Feature:
    Cable End Type:
    Straight
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Contact Finish:
    Tin
    Housing Material:
    Thermoplastic
    Actuator Material:
    Features:
    Voltage Rating:
    50V
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 85°C