ABM10W-16.0000MHZ-4-D2X-T3.pdf
ABM10W-16.0000MHZ-4-D2X-T3.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC |
| Series | ABM10W | ABM10W | ABM10W | ABM10W | ABM10W |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal |
| Frequency | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz |
| Frequency Stability | ±20ppm | ±20ppm | ±20ppm | ±20ppm | ±20ppm |
| Frequency Tolerance | ±20ppm | ±20ppm | ±20ppm | ±20ppm | ±20ppm |
| Load Capacitance | 4pF | 4pF | 4pF | 4pF | 4pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100 Ohms | 100 Ohms | 100 Ohms | 100 Ohms | 100 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C | -40°C ~ 85°C |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) | 0.024" (0.60mm) | 0.024" (0.60mm) | 0.024" (0.60mm) | 0.024" (0.60mm) |