ABM10-16.000MHZ-18-E30-T3.pdf
ABM10-16.000MHZ-18-E30-T3.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC |
| Series | ABM10 | ABM10 | ABM10 | ABM10 | ABM10 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal |
| Frequency | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz | 16 MHz |
| Frequency Stability | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm |
| Frequency Tolerance | ±20ppm | ±20ppm | ±20ppm | ±20ppm | ±20ppm |
| Load Capacitance | 18pF | 18pF | 18pF | 18pF | 18pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 150 Ohms | 150 Ohms | 150 Ohms | 150 Ohms | 150 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | -20°C ~ 70°C | -20°C ~ 70°C | -20°C ~ 70°C | -20°C ~ 70°C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.028" (0.70mm) | 0.028" (0.70mm) | 0.028" (0.70mm) | 0.028" (0.70mm) | 0.028" (0.70mm) |