ABL-20.000MHZ-B1U-T.pdf
ABL-20.000MHZ-B1U-T.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC |
| Series | ABL | ABL | ABL | ABL | ABL |
| Package/Case | HC-49/US | HC-49/US | HC-49/US | HC-49/US | HC-49/US |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal |
| Frequency | 20 MHz | 20 MHz | 20 MHz | 20 MHz | 20 MHz |
| Frequency Stability | ±10ppm | ±10ppm | ±10ppm | ±10ppm | ±10ppm |
| Frequency Tolerance | ±10ppm | ±10ppm | ±10ppm | ±10ppm | ±10ppm |
| Load Capacitance | 18pF | 18pF | 18pF | 18pF | 18pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 40 Ohms | 40 Ohms | 40 Ohms | 40 Ohms | 40 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C | -20°C ~ 70°C | -20°C ~ 70°C | -20°C ~ 70°C | -20°C ~ 70°C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole | Through Hole |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm) | 0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm) | 0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm) | 0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm) | 0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) | 0.138" (3.50mm) | 0.138" (3.50mm) | 0.138" (3.50mm) | 0.138" (3.50mm) |