ABC2-12.000MHZ-4-T.pdf
ABC2-12.000MHZ-4-T.pdf
| Image |  |
| Manufacturer | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC | Abracon LLC |
| Series | ABC2 | ABC2 | ABC2 | ABC2 | ABC2 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal | MHz Crystal |
| Frequency | 12 MHz | 12 MHz | 12 MHz | 12 MHz | 12 MHz |
| Frequency Stability | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm |
| Frequency Tolerance | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm | ±30ppm |
| Load Capacitance | 18pF | 18pF | 18pF | 18pF | 18pF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 35 Ohms | 35 Ohms | 35 Ohms | 35 Ohms | 35 Ohms |
| Operating Mode | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental | Fundamental |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C | -10°C ~ 60°C | -10°C ~ 60°C | -10°C ~ 60°C | -10°C ~ 60°C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.465" L x 0.217" W (11.80mm x 5.50mm) | 0.465" L x 0.217" W (11.80mm x 5.50mm) | 0.465" L x 0.217" W (11.80mm x 5.50mm) | 0.465" L x 0.217" W (11.80mm x 5.50mm) | 0.465" L x 0.217" W (11.80mm x 5.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |