    ABLIC Inc. S-812C39BPI-C4TTFG
    Part No.:
    S-812C39BPI-C4TTFG
    Manufacturer:
    ABLIC Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    6-SMD, Flat Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDS-812C39BPI-C4TTFG.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.9V 50MA SNT6A
    Manufacturer:
    ABLIC Inc.
    Series:
    S-812C
    Package/Case:
    6-SMD, Flat Leads
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.9V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.35V @ 10mA
    Current - Output:
    50mA
    Current - Quiescent (Iq):
    500 nA
    Current - Supply (Max):
    2.1 µA
    PSRR:
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)