    ABLIC Inc. S-1137D18-I6T2U
    Part No.:
    S-1137D18-I6T2U
    Description:
    IC REG LINEAR 1.8V 300MA SNT6A
    Series:
    S-1137
    Voltage - Input (Max):
    5.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.42V @ 300mA
    Current - Output:
    300mA
    Current - Quiescent (Iq):
    1 µA
    Current - Supply (Max):
    65 µA
    PSRR:
    70dB (1kHz)
    Control Features:
    Enable, Soft Start
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)