    ABLIC Inc. S-1112B22PI-L6HTFG
    Part No.:
    S-1112B22PI-L6HTFG
    Manufacturer:
    ABLIC Inc.
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    6-SMD, Flat Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDS-1112B22PI-L6HTFG.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 2.2V 150MA SNT6A
    Manufacturer:
    ABLIC Inc.
    Series:
    S-1112
    Package/Case:
    6-SMD, Flat Leads
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    6.5V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.2V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.35V @ 100mA
    Current - Output:
    150mA
    Current - Quiescent (Iq):
    1 µA
    Current - Supply (Max):
    90 µA
    PSRR:
    80dB (1kHz)
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)