    3M SPD08-080-RB-TR
    Part No.:
    SPD08-080-RB-TR
    Manufacturer:
    3M
    Category:
    Edgeboard Connectors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSPD08-080-RB-TR.pdf
    Description:
    CONN EDGE DUAL FMALE 80POS 0.031
    Manufacturer:
    3M
    Series:
    SPD08
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Card Type:
    Non Specified - Dual Edge
    Gender:
    Female
    Number of Positions/Bay/Row:
    Number of Positions:
    80
    Card Thickness:
    0.062" (1.57mm)
    Number of Rows:
    2
    Pitch:
    0.031" (0.80mm)
    Read Out:
    Dual
    Features:
    Board Guide
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Termination:
    Solder
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    30.0µin (0.76µm)
    Contact Type:
    Cantilever
    Color:
    Black
    Flange Feature:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C